Accounting question

Buttermilk Bakery has provided the following cost data for the last year when 95,000 loaves of bread were produced and sold.

Raw materials

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

$209,950

Direct labor

71,250

Manufacturing overhead

193,510

Selling and administrative costs

155,550

All costs are variable except for $115,610 overhead and $81,450 selling and administrative. The sales price was $10 per loaf.

How many units must be sold to meet a target operating income of $395,356?

 
"Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 15% Discount! Use Code "FIRST15"
[promo3]